سه شنبه 29 اسفند 1396 | Tuesday, 20 March, 2018
تاریخ : 26 , اسفند, 1392 ساعت :12:57

کوتانیوز:استاندار خوزستان با تاکید بر لزوم ایجاد خلاقیت در امور عمران شهری گفت: شهرداران باید صاحب خلاقیت و نوآوری باشند. به گزارش کوتانیوزعبدالحسن مقتدایی در نشست با شهرداران با موضوع بودجه سال 93، در سالن شهید هاشمی استانداری خوزستان برگزار شد، اظهارکرد: شهرداران افراد تاثیرگذاری هستند و اگر صاحب فکر، خلاقیت و برنامه باشند، می‌توانند […]

کوتانیوز:استاندار خوزستان با تاکید بر لزوم ایجاد خلاقیت در امور عمران شهری گفت: شهرداران باید صاحب خلاقیت و نوآوری باشند.


به گزارش کوتانیوزعبدالحسن مقتدایی در نشست با شهرداران با موضوع بودجه سال 93، در سالن شهید هاشمی استانداری خوزستان برگزار شد، اظهارکرد: شهرداران افراد تاثیرگذاری هستند و اگر صاحب فکر، خلاقیت و برنامه باشند، می‌توانند در رفتار و فرهنگ یک شهر تاثیرگذار باشند.

وی افزود: همه اقداماتی که ما انجام می‌دهیم بخشی از تاریخ زندگی ما است و این تاریخ به شرطی ماندگار است که تکراری نباشد.

مقتدایی تصریح ‌کرد: برخی از اقدامات در شهرداری‌ها تکراری است اما می‌بینیم که برخی شهرداران نسبت به کار جدیدی مثل ایجاد پارک بانوان، خانواده و یا سالمندان اقدام می‌کنند.

وی عنوان‌ کرد: می‌توانیم کارهای خود را تخصصی کنیم؛ مشاهده می‌کنیم مثلا به دلیل ساختن پل‌های زیاد و بزرگراه، اسم برخی شهرداران کشور در تاریخ می‌ماند.

مقتدایی ادامه ‌داد: یک شهروند که از خارج استان وارد استان ما می‌شود، متوجه آشفتگی‌های ما در بخش‌های ادارات، بازار و تاکسی سرویس‌ها خواهد شد و مجموع این موضوع‌ها فرهنگ استان ما را تشکیل می‌دهد.

وی اظهار کرد: با آموزش، فرهنگ ایجاد و نهادینه و در پی آن ایمنی به‌صورت خود به خود ایجاد می‌شود.

مقتدایی افزود: پارک‌ها باید تخصصی باشد یا حداقل بخشی از آن‌ها تخصصی باشد. در نهایت شهرداری‌ها باید صاحب فرهنگ باشند و بهترین الگو برای شهرداری باید اهواز باشد و روی اهواز تمرکز کنیم و سپس به سایر شهرها تعمیم دهیم.

وی تصریح‌ کرد: به عنوان مثال باید از یک مبلمان شهری مشترک تبعیت کنیم؛ مثلا اگر یک مبلمان در اهواز وجود دارد همین مبلمان را شهرهای دیگر همچون هفتگل و هندیجان نیز اجرا کنیم.

مقتدایی عنوان ‌کرد: هر کسی که وارد استان می‌شود باید احساس کند که وارد یک استان یکپارچه شده است حتی رنگ‌ها نیز باید تعریف شوند و استفاده از هر رنگ در معابر اتوبوس‌ها و نرده‌ها باید پیامی را برساند.

وی افزود: حتی نوع درخت در فضای سبز نیز باید تعریف شود. باید بتوانیم از درختان مثمر و چترگستر استفاده کنیم. مبلمان و فضای سبز با توجه به اقلیم و بیانگر فرهنگ ما باشد و در پایان کار باید به شکلی عمل کنیم كه صاحب فرهنگ جدیدی از سوی شهرداران شويم.

مقتدایی گفت: شهرداران باید جمعیتي فرهنگ‌ساز باشند و هستند. برخی شهرها برای اولین بار یک طرح را اجرایی می‌کنند؛ مثلا ما هم می‌توانیم در سال آینده پس از اعلام، آموزش و تذکر، اولین استانی باشیم که سرعت‌گیرها را بر می‌دارد و پس از انجام آن، این مساله یک فرهنگ می‌شود. آن وقت هر کس وارد استان شود می‌گوید ما به استانی آمدیم که در شهرها سرعت‌گیرها برداشته شده بود.

در ادامه احمد سیاحی، معاون عمرانی استانداری خوزستان در این نشست اظهار کرد: ایجاد محیط زیستی مناسب در شهرها از انتظارات ما است که باید اقدامات مختلف در این زمینه شامل فضای سبز، مبلمان شهری و محیط در ایام عید و سال آینده نمود پیدا کنند.

وی افزود: مردم بايد احساس کنند که یک تحول در رابطه با خدمات شهری اتفاق افتاده است.

سیاحی تصریح‌ کرد: اعتقاد به ارزیابی شهرداری‌ها داریم. باید چند گروه مکلف شوند و شهرداری‌ها در زمینه‌های مختلف مورد ارزیابی قرار گیرند.

همچنین عبدالحميد جولانژاد، مدیرکل امور شهری و شوراهاي استانداري خوزستان در اين جلسه اظهار کرد: از تعداد 76 شهرداری استان، 72 شهرداری توانستند بودجه سال 93 را وارد سامانه وزارت کشور کنند ولی هنوز با توجه به ماده‌های 65 تا 68 قانون شوراها، شوراهای اسلامی شهر فقط 25 مصوبه تاکنون برای ما فرستادند و خواهش دارم که شهرداران تلاش کنند و تصویب بودجه را از شورا بگیرند و برای ما بفرستند زیرا فرصتی نیست و تا آخر اسفند ماه وقت است.

وی افزود: با تصویب بودجه، شهرداران در سال آینده با برنامه‌ریزی خوبی کار خود را آغاز خواهند كرد.

جولانژاد تصریح ‌کرد: بحث بعدی در رابطه با برنامه جامع شهری است. وزارت کشور و دولت مصمم است که طرح مدیریت جامع شهری را هر چه سریع‌تر تدوین و به مجلس تقدیم کند که این طرح برای سطح ارتقای شورا و شهرداری است.

وی عنوان‌کرد: چند جلسه در وزارت کشور برگزار و پیش‌نویس این برنامه نوشته شده است اما چون اشکالاتی داشته ما برای تمام شهرداران فرم اظهارنظر فرستادیم كه تاکنون کسی جوابی نداده است.

Share

www.karoonnews.com
  • تبلیغات

    شبکه اطلاع رسانی دانا شبکه اطلاع رسانی رهیاب