چهارشنبه 2 اسفند 1396 | Wednesday, 21 February, 2018
چالش جدید برجامی دولت یازدهم با حذف دموکرات‌ها
تاریخ : 19 , آبان, 1395 ساعت :21:24
گزارش؛

ترامپ بیش از هیلاری در خصوص ایران اسلامی صحبت و مواضعی در خصوص برجام گرفته بود تا جایی که وی را یکی از سرسخت‌ترین مخالفان توافق هسته‌ای قلمداد می‌کنند.

به گزارش کارون نیوز به نقل از رهیاب، انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا پس از حدود 18 ماه رقابت نفس‌گیر درون‌حزبی و برون‌حزبی به ایستگاه پایانی خود رسید و از بین هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ – نامزدهای انتخاباتی حزب دموکرات و جمهوری‌خواه – این ترامپ بود که چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا در تاریخ انتخابات این کشور شد.

هرچند نظرسنجی‌ها در کشور امریکا از پیروزی هیلاری خبر می‌داد ولی امروز در کمال ناباوری هوادارن کلینتون انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با پیروزی ترامپ خاتمه یافت.

اواخر خردادماه سال جاری (ژوئن) با اعلام نتایج مبارزات درون حزبی آمریکا، هیلاری کلینتون از حزب دموکرات‌ها و دونالد ترامپ از حزب جمهوریخواه برای مبارزات ریاست جمهوری انتخاب شدند.

این انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا به نوعی متفاوت‌تر از دوره‌های قبل پیش رفت چرا که از یک سو در جبهه دموکرات‌ها، شاهد حضور «هیلاری کلینتون» که با تمام توان به دنبال تحقق رویای تبدیل شدن به نخستین رئیس جمهور زن آمریکا و همچنین سنت شکنی تناوب قدرت ریاست جمهوری که هر هشت سال یک بار میان دو حزب جمهوریخواه و دموکرات دست به دست می‌شد، بود و از سوی دیگر در جبهه جمهوریخواهان، با پدیده‌ای ناهنجار به اسم «دونالد ترامپ» مواجهه شدیم که با پرش ناگهانی به گود رقابت‌های انتخاباتی آمریکا هم حزبی‌هایش را شگفت زده کرده بود.

با داغ شدن مناظرات انتخاباتی میان هیلاری و ترامپ و صحبت‌های فراوان در خصوص ایران، فرایند تعیین رییس جمهور آمریکا برای خیلی‌ها در کشور از حساسیت‌هایی برخوردار شد و از میان اظهارات این دو نامزد انتخابات آمریکا مشخص بود که هر دوی آنها ایران اسلامی را دشمن اصلی خود می‌پندارند.

اما ترامپ بیش از هیلاری در خصوص ایران اسلامی صحبت و مواضعی در خصوص برجام گرفته بود تا جایی که وی را یکی از سرسخت‌ترین مخالفان توافق هسته‌ای قلمداد می‌کنند.

بر این اساس عده‌ای در کشور که برجام و توافق هسته‌ای را در بوق و کرنا کرده بودند با ترامپ مخالف و پیروزی هیلاری را به نفع این توافق بین المللی می‌دانستند توافقی که علی رغم اجرای بیش از تعهدات کشورمان در آن ولی طرف‌های غربی تن به آن نداده و مدام در حال نقض آن و بدعهدی هستند.

دونالد ترامپ را می‌توان یکی از بهترین اساتید ایران‌هراسی در آمریکا و جهان دانست. جملاتی که او در توصیف ایران به کار برده است در نوع خود کم‌نظیر است. وی در گفتگو با شبکه خبری ان‌بی‌سی مدعی شد با توافق هسته‌ای، ایرانی‌ها به بمب اتمی دست خواهند یافت.

وی در ادامه اظهارات خود تاکید کرد: ایرانی‌ها قسمت‌هایی از دنیا را خواهند گرفت که حتی شما آن را باور نخواهید کرد و من فکر می‌کنم این مساله منجر به هولوکاست هسته‌ای خواهد شد.

ترامپ درباره اینکه اگر وی رئیس‌جمهور بود چگونه با ایران مذاکره می‌کرد، گفت: من اجازه برداشته شدن تحریم منابع مالی ایران را نمی‌دادم و تحریم‌های علیه این کشور را دو برابر می‌کردم. او تیم مذاکره‌کننده آمریکا با ایران را «بی کفایت» توصیف کرد.

او در جایی دیگر با اشاره به برجام گفته بود: «فکر می‌کنم این یک توافق فاجعه‌بار و ناقص است ما حتی چهار نفر از افراد و مردم‌مان را پس نگرفتیم (اشاره به چهار جاسوس آمریکایی که در ایران بازداشت شده‌اند؛ از جمله جیسون رضائیان). ما هیچ چیز نگرفتیم. آن‌ها چند سال قبل یک دانشمند هسته‌ای‌شان را پس گرفتند. اما ما هیچ چیز نگرفتیم. در برابر ایران مانند گداها شده‌ایم».

دونالد ترامپ به عنوان یک آمریکایی صهیونیست می‌گوید: «نگاه کنید. با این توافقی که اوباما با ایران می‌کند موجودیت اسرائیل احتمالاً دوام چندانی نمی‌آورد. فاجعه است و ما باید از اسرائیل محافظت کنیم».

جالب‌تر آنکه با این همه ادعای ضد ایرانی بودن ضمن قوی دانستن مذاکره‌کنندگان ایرانی گفته است: در صورت رسیدن به ریاست جمهوری توافق‌نامه را پاره نمی‌کنم، بلکه بر اجرای آن نظارت شدیدی خواهم داشت.

ترامپ در جریان تبلیغات انتخاباتی در جمع طرفداران خود در ایالت ‘می سی سی پی’، اذعان داشت، توافقنامه هسته‌ای با ایران آنقدر بد انجام گرفته است که وی شک دارد این توافقنامه از روی ناشایستگی مذاکره کنندگان آمریکایی شکل گرفته یا عمداً اینطور عمل شده است.

از اظهارنظرهای ترامپ چنین برداشت می‌شود که وی به همین امتیازات ناچیز و هنوز عملی نشده دولت کشورش در برجام هم راضی نبوده و آن را مردود می‌داند.

کارشناسان معتقدند برجام توافق خوبی برای آمریکایی‌ها بود و بعید است ترامپ آن را پاره کند، و اگر این توافق از سوی رئیس جمهور آمریکا متوقف شود به نفع ما خواهد بود. البته این در حالی است که محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به انتخابات آمریکا در اظهارنظری می‌گوید که واشنگتن باید تعهداتش در برجام را اجرا کند.

وی که در بخارست به سر می‌برد در نشست خبری با بیان اینکه ایران و آمریکا روابط سیاسی ندارند؛ گفت: اما آنچه آمریکا به عنوان یک تعهد بین‌المللی چند جانبه در برجام پذیرفته است را باید اجرا کند.

این صحبت وزیر امور خارجه شاید حاصل نگرانی از آینده برجام به دلیل اظهارات دونالد ترامپ در زمان تبلیغات انتخاباتی وی باشد. ظریف این را هم گفت که هر کس رئیس جمهور آمریکا باشد باید واقعیات جهان و منطقه ما را به درستی بشناسد و با آن با واقع گرایی مواجه شود.

حالا ترامپ پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و کلیددار کاخ سفید شده است کسی که برجام را بدترین توافق تاریخ آمریکا می‌داند لذا امروز یک چالش جدید برجامی به دیگر چالش های دولت یازدهم اضافه شده است و باید دید در آینده چه اتفاقاتی در انتظار برجام است برجامی که البته تاکنون دستاوردی جز تکرار بدعهدی‌های آمریکا برای ملت ایران نداشته است.

Share

www.karoonnews.com
  • تبلیغات

    شبکه اطلاع رسانی دانا شبکه اطلاع رسانی رهیاب