جمعه 31 فروردین 1397 | Friday, 20 April, 2018
تاریخ : 1 , مرداد, 1395 ساعت :23:44
کارون نیوز گزارش می دهد/

کارون نیوز؛ تنها پل تاریخی شهرستان کارون این روزها سوژه خیلی از شبکه های اجتماعی و رسانه ها واقع شده است و موضوع تخریب و به سرقت رفتن مصالح آن زبان زد خاص و عام است.

به گزارش کارون نیوز؛ تنها پل تاریخی شهرستان کارون این روزها سوژه خیلی از شبکه های اجتماعی و رسانه ها واقع شده است و موضوع تخریب و به سرقت رفتن مصالح آن زبان زد خاص و عام است.

در مسیر رودخانه کارون در کنار روستای کوت سید صالح پلی آجری وجود دارد که تا سال‌های آخر دهه گذشته، از روی آن رفت و آمد جریان داشت. این پل دو طرف مسیر رودخانه را به هم وصل می کرد و عمده تردد روستا‌ها و مناطق مسیر شرق کارون شامل روستاهای جنگیه، غزاویه و موران تا چمیان از آن امکانپذیر می‌شد.

 

 پل تاریخی "کوت سید صالح"

این پل در دوره پهلوی اول و برای استفاده نظامیان انگلیسی‌ها ساخته شد و ظرفیت عبور فقط یک خودرو را داشت، در سال‌های اخیر و پیش از بدون استفاده ماندن، این پل به دلیل خراب شدن قسمت‌هایی از آن، فقط برای تردد عابران استفاده می‌شد، پل کوت سیدصالح به دلیل معماری آن‌ در سال 85 جزو آثار ملی به ثبت رسید.

پل تاریخی کوت سید صالح تنها اثر ثبت شده ملی شهرستان کارون دارای 39 ستون و 40 دهانه با معماری منحصر به فرد در ورودی شهرستان کارون قرار دارد.

واقعیت این است که حال و روز این پل از سال‌های دور چندان که باید و شاید خوب نبوده و تخریب‌هایی که در عکس‌های تازه وجود دارد تخریب‌هایی است که ریشه در سالیان طولانی و حال دارد و اساساً بخش اعظمی از این تخریب حاصل بی‌توجهی‌ها و فقدان اعتبارات در رسیدگی و مرمت این بنای تاریخی است.

برای پیگیری این ماجرا باید به سراغ اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رفت که متولی مستقیم نگهداری از اماکن و ابنیه تاریخی است.

 

 پل تاریخی "کوت سید صالح"

داوود سالمی مسئول میراث فرهنگی شهرستان کارون در گفتگو با خبرنگار کارون نیوز اظهار داشت: مرمت پل تاریخی جزو وظایف ما است و تاکنون پیگیری های متعددی با مسئولان شهرستانی و استانی داشتیم، اما به دلیل عدم تخصیص اعتبار تاکنون این امر محقق نشده است.

وی تصریح کرد: از طریق سازمان آب و برق این قضیه را پیگیری کردیم که این پل تاریخی به عنوان سازه آبی به کمک سازمان آب و برق مرمت شود که تمهیدات لازمی اتخاذ شد.

یکی از فعالان اجتماعی شهرستان کارون نیز در این خصوص به خبرنگار کارون نیوز گفت: پل تاریخی کوت سید صالح که با طرحی زیبا و سازه های مقاوم طراحی و ساخته شده جزو آثار تاریخی منطقه است که متاسفانه مدت هاست مورد بی مهری و بی توجهی مسئولان و مردم قرار گرفته و از درد تنهایی رنج می برد.

وی افزود: از مسئولین مربوطه تقاضا داریم که توجه ویژه ای به این بنای تاریخی که تنها اثر تاریخی شهرستان کارون است داشته باشند.

این فعال اجتماعی تصریح کرد: پل تاریخی کوت سید صالح روز به روز تخریب می شود و مصالح آن به سرقت می رود اما تا کنون شاهد اقدامی از جانب مسئولین شهرستانی و استانی نبودیم و اگر اعتباری برای مرمت و احیای آن تخصیص نداده اند لااقل از بقایای بجا مانده آن محافظت شود تا بیش از این مورد سرقت و تخریب قرار نگیرد.

 

 پل تاریخی "کوت سید صالح"

به گزارش کارون نیوز؛ با توجه به تاسیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری در این شهرستان ضروری است این اداره با همکاری اداره کل استان به مرمت، حفظ و معرفی این اثر تاریخی و بقیه آثار شهرستان اقدام کند. همچنین تا کنون از نصب تابلوی معرفی اثر در محل پل و در مسیر جاده اهواز- آبادان غفلت کرده‌ایم که باید به آن توجه کرد و با احیا و مرمت پل کوت سید صالح می توان خدمت بزرگی به صنعت گردشگری و جذب ترویست داخلی و خارجی به شهرستان کارون کرد.

 

 پل تاریخی "کوت سید صالح"

 

 پل تاریخی "کوت سید صالح"

Share

www.karoonnews.com
  • تبلیغات

    شبکه اطلاع رسانی دانا شبکه اطلاع رسانی رهیاب